Възход на бизнеса и предприемачеството
Предстои сформирането на асоциация на местните бизнеси както за община Провадия, така и за съседните общини.
Теорията за управлението на „невидимата ръка“ на пазара, или вярата, че икономиката се развива по-добре без държавна намеса, е водила държавите до невиждани кризи като тази от 1929 г., останала в историята под името Голямата депресия. Кризата тогава кара политиците да погледнат към алтернативни теории и една от тях е държавата да влезе в ролята си на основен работодател. Подобна политика вкарва в ход широкомащабни проекти, които осигуряват трудова заетост и така сектор по сектор икономиката се съживява, но само временно. Става ясно, че и тези теории се пропукват и няма работещ универсален икономически модел. Единствено комбинацията от мерки, съобразени със средата и обществото, би могла да доведе до резултати и траен икономически прогрес.
И ето в община Провадия имаме уверението на кмета, че ще се подсигури подходяща икономическа среда, но не като държавата изземва функциите на бизнеса, а като се дава свободен път на предприемачеството в своего рода партньорство между местната власт и бизнеса. Чрез подобен тип комбинация и с нужната активност от страна на гражданите можем да издигнем община Провадия от територия със затихващи функции до своеобразен център на предприемачеството в Североизточна България.
Предстои сформирането на асоциация на местните бизнеси както за община Провадия, така и за съседните общини Ветрино и Вълчи дол, а впоследствие и община Девня. Исторически парк и българските предприемачи от региона вече дават възможност на местни производители и търговци да творят и да се развиват, като така парите и резултатът от труда им ще остават за населените ни места, за да може цялостно да се подобрява средата.
Тук апелът към местната власт е да бъдат наемани за подизпълнители при държавни и общински поръчки отново местни фирми, като по този начин развитието на икономиката ще повдигне и стандарта на живот на местните жители. Но всичко това да се случва при равна цена и качество, за да стане регионът конкурентоспособен, и това да бъде видно по перата, плащани на външни и местни бизнеси.
Няма как една област или държавата да се развиват, без да се даде добра среда на предприемачите, което е задължение на държавните и общинските органи. Досегашните управляващи в област Варна имаха за свои партньори хора от ъндърграунда и не подпомагаха дребния и средния бизнес, които са основният двигател на икономиката. Хората спряха да бъдат активни и напускаха областта, за да търсят по-добро място за живот. Това е политически гаф на предходните управленски екипи, защото даденостите на региона са в изобилие.
Географското положение и инфраструктурата на Провадия, наличието на магистрала и детелина, Айтоският проход – част от международната пътна мрежа, както и културно-историческото наследство и природните богатства благоприятстват развитието на бизнеса.
Само липсата на инициатива както у хората, така и в местната власт може да спре хода на прогреса. Засега имаме думата на кмета, че ще извади Провадия от порочния кръг и тя ще стане образец за развитието на България.
Предприемачите от своя страна трябва също да са организирани и постъпателни в действията си. Оттук нататък инициативата е в нашите ръце.
Коментари